Opiskelijavalinta

Syksyllä 2017 alkavaan koulutukseen valitut opiskelijat

Julkaisemme tällä sivulla niiden opiskelijaksi valittujen nimet, ketkä ovat antaneet siihen hakuvaiheessa luvan. Valintapäätös tulee kirjeellä kaikille hakijoille aikaisintaan 15.6.2017. Katso lisätietoja opiskelijavalinnasta täältä.

Ammattiopisto Luovi, Alavuden yksikkö

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Karhu, Kalle Lauri Eemeli
Perälä, Eevert Raimo Ensio

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Lemmetty, Juuso Valdemar

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Karhu, Juho-Heikki Kalervo
Puruskainen, Antre Alexander Benjamin

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Harju, Hanne Laila Pauliina
Mäyry, Roosa Lumi Tuulia
Partanen, Ville Juhani
Rantee, Jussi Santeri
Rintala, Reetta Matilda

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto
Bergman, Ia-Jiina Jekaterina
Hietikko, Teija Maria Susanna
Wassborr, Rebecca Maria Irene

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Fossi, Markus Samuel
Ojanperä, Jamina Kia Maria
Thiam, Ndei Mbuti Maria

Ammattiopisto Luovi, Kokkolan toimipiste

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Virkkala, Fanny Elisabeth

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto
Känsäkangas, Ossi Matti Johannes
Soininen, Juho Emil Aleksander
Suontakanen, Jami Jalmari

Puualan perustutkinto
Puoskari, Jere Eero Antero
Puukangas, Aleksi Ilmari Johannes

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Kaunisvesi, Kristiina Sofia
Lauri, Tommi Ilmari

Ammattiopisto Luovi, Reisjärven toimipiste

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Enqvist, Aleksi Mikko Kalevi

Ammattiopisto Luovi, Seinäjoen toimipiste

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Ala-Huikku, Juha Ilmari Mikael
Ivaska, Jere Tapio

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Mäkelä, Onni-Oskari

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Eerikäinen, Juuso Jaakko Johannes
Lahti, Roosa Emilia
Latvala, Sofia Mikaela
Mustalahti, Veeti Einari
Rinta-Kiikka, Katja-Kristiina

Ammattiopisto Luovi, Vaasan toimipiste

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Voima, Susanna Eveliina

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Backman, Oskari Jani Petteri
Esselström, Susanna Maria
Iinatti, Jessica Marianne
Khalili, Nader Mikael
Lepistö, Leevi Väinö Antero
Sandell, Lotta Alexandra Jukantytär
Vierikko, Lotta Enni Eliisa

Ammattiopisto Luovi, Helsingin yksikkö

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Blomstedt, Oskar Felix
Halonen, Emmi Julia
Huohvanainen, Seija Eveliina
Ibrahim, Hassan Ahmad
Koponen, Jami-Matias Alexander
Kosonen, Jami Juhani
Koutonen, Heidi Aino-Silja
Krok, Roosa-Anniina Elisabeth
Laas, Lauri
Lahtinen, Julius Joonatan Päiviö
Leppe, Maria Cristina
Liimatainen, Henri Heikki Antero
Lood, Maikel Anders
Lusa, Otto Sakari
Santala, Robert

Liiketalouden perustutkinto
Cousin, Nicolas Oscar Alexander
Hiltunen, Petra Sofia
Hoskelin, Sami Petteri
Tahvanainen, Hille Mari Anneli
Wuori, Siru Amanda Leontytär

Media-alan perustutkinto
Aarniranta, Anton Edward Anselmi
Ahre, Okko Nikolai Ilves
Arvola, Mia Pauliina
Avarre, Antti Henrik Oskari
Korhonen, Joona Johannes
Mahamed, Kooshin Mahamud

Ammattiopisto Luovi, Limingan yksikkö

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Holmström, Kimmo Petteri
Ibrahimi, Vanesa
Kallio, Alisa Jasmine
Kylmänen, Annukka Greta-Johanna
Remes, Valtteri Johannes
Salminen, Jere Ilmari
Tikkala, Sanna Maria

Autoalan perustutkinto
Ansamaa, Kalle Anton Johannes
Huovinen, Samuli Eino
Korkala, Meri Mariaana

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Matero, Petra Johanna
Pietilä, Roosa Maaria

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Karsikas, Nelli Eveliina

Ammattiopisto Luovi, Kempeleen toimipiste

Puutarhatalouden perustutkinto
Tuuri, Varpu Vellamo

Ammattiopisto Luovi, Ylivieskan toimipiste

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Penttilä, Jonne Ville Nicholas

Ammattiopisto Luovi, Liperin yksikkö

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Kakkonen, Aleksi Mikael
Koukku, Juuso Valtteri
Kuivalainen, Jonna Carita
Käräjähonka, Jesperi Roni Severi
Laukkanen, Jasmin Mirjam
Levanoja, Jenna-Noora Elina
Rautio, Tero Sakari
Roivainen, Tiia Annica
Romppanen, Tiia Noora Kristiina
Tirkkonen, Teemu Juhani
Turunen, Jere Jarmo Juhani
Ukkonen, Lauri Viljami

Hotelli- ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Hiltunen, Minttu Mari
Mielonen, Kaisa Maria
Pennanen, Niina Johanna
Tirkkonen, Konsta Pekka Kristian
Vilhelmsson, Aleksi Juhani Arvid

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Hakala, Joonas Juho Jalmari
Makkonen, Jesse Eemeli
Miettinen, Markus Olavi
Mähönen, Manu Tapio
Puronaho, Jami Mikael

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto
Kattelus, Tero Tuomo Viljami
Kytölä, Emmi Josefiina
Niskanen, Joonas Tapani

Liiketalouden perustutkinto
Mynttinen, Eetu Petteri
Pennanen, Susanna Tarja Annika
Ryynänen, Tiia Emilia
Saarnio, Lauri Kristian

Logistiikan perustutkinto
Auer, Nuutti Miika Severi
Eronen, Jesse Kristian
Helander, Aleksi Juha Kristian
Honkanen, Risto Mikko Ilmari
Itkonen, Mika Aleksi
Koistinen, Getnet Kristian
Luukkonen, Leevi Kasper Johannes
Rouvinen, Oskari Veikko Juhani
Tarkkonen, Eetu Oskari
Valtomaa, Santeri Olavi

Rakennusalan perustutkinto
Nikkinen, Miska Ilmari
Saastamoinen, Jasu Samuli
Sairanen, Kim Jesse Tapani

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Juutinen, Riikka Maria
Luostarinen, Martti Veli Pekka
Nevalainen, Saga Katarina
Nousiainen, Arttu Oskari
Verkasalo, Jaakko Antti Ilmari

Ammattiopisto Luovi, Imatran toimipiste

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Kouvo, Ella-Maria Anneli
Rautiainen, Nuutti Ville Johannes

Ammattiopisto Luovi, Kuopion toimipiste

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Maunola, Minttu Maria
Rytkönen, Jonna Riikka

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Asikainen, Jarno Ville Veikko
Kinnunen, Joni Mikael
Oinas, Ari Olavi
Pekkarinen, Tatu Juhani
Puhakka, Patrik Erkki Aleksi
Surma-aho, Samu Rasmus

Ammattiopisto Luovi, Lappeenrannan toimipiste

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Härö, Mira Anniina
Juurmaa, Tiia Tuulia
Nytorp, Milla Maria Elviira

Ammattiopisto Luovi, Muhoksen yksikkö

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Anttiroiko, Roope Martti Kalevi
Chaithon, Tanakorn
Hiltunen, Joni Tuomas Aleksi
Hiltunen, Laura Jenna Julia
Keränen, Tarmo Arttu Ilmari
Nurminen, Heli Lucia
Pajula, Jenny Sofia
Riekki, Sakari Nuutti Santeri
Siu, H’Bó

Autoalan perustutkinto
Kalla, Valtteri Vilhelm
Pyykkönen, Ville Antero

Hotelli- ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Kohtamäki, Marja Tuulia

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Kankaala, Niko-Petteri Matias
Keränen, Wille Antti Eemeli
Pääkkönen, Lasse Kusti Juhani

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Väliaho, Birgitta Helena

Logistiikan perustutkinto, kuljetus
Holappa, Viljo Oskari
Jansson, Heikki Juhani Wilhelm
Koistinen, Kim Olavi
Koivukangas, Konsta Hermanni
Lehmikangas, Mika Aleksi
Manninen, Noora Maria
Manninen, Roosa Madelein
Palm, Mertsi Allan Rikhard
Paloviita, Saku Niko Petteri
Pelkonen, Jesse Juha Tapio
Salmela, Ida Karoliina
Uusitalo, Anu Helena
Vesterinen, Julia Katariina

Logistiikan perustutkinto, varasto
Aho, Elias Juho Joonatan
Hirvasniemi, Janne Antero
Puisto, Tommi Antero
Rajahalme, Miska Johannes

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto
Alatalo, Jussi Juho Kalevi
Ranz, Ville Edward Aukusti

Maatalousalan perustutkinto
Isopahkala, Jessica Tiia Marita
Kantola, Nea Maija Maaria
Kinnunen, Eetu Juhani
Lappalainen, Tero Ari Tuomas
Makkonen, Jukka Antero
Rosendahl, Lina Erika
Tikkanen, Joonatan Artturi
Virpi, Alisa Iida Sofia

Rakennusalan perustutkinto
Antintupa, Jere Rasmus
Kanervala, Filip Alexander Maximiliam
Mettovaara, Saku Aleksanteri
Uusitalo, Saku Santeri

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Kilvensalmi, Eeli Vilhelmi
Matinlassi, Elias Benjamin
Saukkoriipi, Jessica Maria Helena
Tuominiemi, Jeremias Iisakki

 

Ammattiopisto Luovi, Kajaanin toimipiste

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Heikkinen, Ella Suvi Johanna
Kyllönen, Pasi Antti
Pääkkönen, Timi Juhani Valtteri

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Huotari, Viivi Amalia
Kemppainen, Touko Santeri Elias
Väisänen, Susanna Eliisa

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Heikkinen, Hermanni Paavo Eemeli

Ammattiopisto Luovi, Suomussalmen toimipiste

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Sirviö, Vertti Matti Eetvartti
Tauriainen, Niina Maria
Tauriainen, Noora Emilia

Ammattiopisto Luovi, Oulun yksikkö

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Ballan, Joni Charbel
Halonen, Eliisa Vuokko Inkeri
Harju, Eerika Josefiina
Heikkilä, Van Thanh
Hämäläinen, Teemu Sakari
Jalonen, Tuomas Mikael Olavi
Kemppainen, Jesse Valtteri
Kiuttu, Katri Emilia
Kreivi, Jasmin Sofia Alexsandra
Käkelä, Matias Roope Kasperi
Lappalainen, Mika Matti Kristian
Määttä, Daniel Eetu Samuel
Paloniemi, Venla Maria Eveliina
Pirilä, Noora Emilia
Sarajärvi, Niklas Antti Oskari
Turpeinen, Eetu Tapio Kristian
Willman, Rebecca Ronja Veronica
Väyrynen, Heli Kristiina

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Aromaa, Henriika Stiina Eerika
Honkanen, Jonna Marjut Teresia
Lahti, Jessica Linda Camilla
Lauronen, Niko Aala Jeremias
Leppänen, Maria Eveliina
Romppainen, Tuulia Katariina

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Isteri, Leevi Juhani Ensio
Kamutta, Artturi Saku Tapani
Karvonen, Veeti Sakari
Kääriäinen, Juho Tuomas
Luttinen, Aki Tapio
Nieminen, Eemeli
Tervaniemi, Sulo Arno Miikkael
Viinikanoja, Eetu Hermanni

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto
Aikio, Jouni Severi
Järvelä, Niko Petteri
Nurmentie, Joni Matias Ossian
Sassi, Matias Eeronpoika
Siltakoski, Veeti Risto Heikki
Väisänen, Jouni Matias

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Blomster, Roosa Susanna
Paavola, Janina Maria
Piipponen, Tuulikki Johanna
Tikkala, Jasmine Lyydia Susanna

Liiketalouden perustutkinto
Alanko, Miika Johannes
Dia, Mamaudou
Ervasti, Marja Susanna
Halonen, Teemu Ville Samuli
Havana, Joona Eemil Aleksi
Holappa, Milla Maarit
Kankaanpää, Laura Sofia
Kuukasjärvi, Maria Katariina
Kärenlampi, Kalle Kristian
Lauri, Reeta Karoliina
Sievola, Sami Robert Tapani
Torvela, Jesse Mikael

Media-alan perustutkinto
Jokela, Ida Maria
Karvinen, Eemeli Kaapo Kalervo
Kelahaara, Miikka Johannes
Korsulainen, Jenna Sara Maria
Mikkola, Piia Elsa Marjatta
Märsy, Juho Lauri Matias
Rajaniemi, Amanda Emilia
Syrjälä, Eetu Juhana

Puualan perustutkinto
Mettovaara, Juuso Olavi

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto
Hauru, Kimmo Antero
Jormakka, Olli Valtteri
Nurro, Janne Jaakko Eemeli
Ylitalo, Hemmo Paul-Mikael

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto
Inkala, Jesse Juhani
Jokipii, Ville Ensio
Junnila, Joonatan Veikka Matias
Kvist, Artturi Olavi Juhani
Laakkonen, Helmi Inkeri
Pannimaa, Miika Johannes

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Aksila, Anniina Olga Emilia
Anttila, Mariella Sofia
Aula, Lumi-Maria Josefiina
Jaakkola, Aleksi Samuel
Jaara, Paula Eveliina
Järviö, Sara Marie
Kallio, Arvo Olavi
Koukkari, Jenni Emilia Vilhelmiina
Lilaev, Isa
Pyhtilä, Samuli Kristian
Sarjanoja, Liisa Katariina
Ulvinen, Miikka Lauri Eemeli

Ammattiopisto Luovi, Kemin toimipiste

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Javarus, Jonna Kristiina
Juntunen, Jenna Maria Anneli
Juopperi, Roope Sakari
Lakela, Akseli Aatos Juhani
Lohiniva, Ville Matias
Pannimaa, Jere Juhani
Puusepp, Kaur
Rytkönen, Antti Johannes

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Choganeh, Sajjad
Mäkelä, Matti Mikael

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Halttu, Jenni Roosa Eveliina
Uusimäki, Sofia Hanna Katriina
Vuokila, Venla Inkeri

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Kujala, Joonas Miika Matias
Nevalainen, Milka Mariam
Torvinen, Aleksi Kristian

Ammattiopisto Luovi, Rovaniemen toimipiste

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Mattila, Niko Samuel
Mourujärvi, Niko Tapio
Niskala, Jesse Santeri
Piminäinen, Santeri Roope Kristian

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Huhtala, Hannes Viljami

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Johansson, Amanda Marianne
Kinnunen, Maria Birgitta

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Oiva, Santeri Antti Kullervo
Piipponen, Jouni Armas Kalevi
Tofik, Amar Dindar Tofik
Ylipää, Noora Minna Maarit

Ammattiopisto Luovi, Tampereen yksikkö

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus
Honkanen, Leevi Santeri Mikael
Kankkunen, Konsta Mikael
Katavisto, Viivi Johanna Maria
Korytnikova, Anastasia
Niemi, Mikko Antti Tapio
Saari, Teemu Juuso Tapani
Siitonen, Jacinta Lea

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Lempinen, Miia Carita
Nieminen, Sara Tuulia
Viheriäkoski, Janniina Juliet
Wirén, Maria Leila Emilia

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Rantanen, Susanna Maarit
Sopanen, Tiia Emilia

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Kaijalainen, Karoliina Aleksandra
Kihlakaski, Taavi-Valtteri
Kursi, Kimmo-Sakari
Phan, Tonny

Ammattiopisto Luovi, Porin toimipiste

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Ilomäki, Toni Antero
Pusa, Juho Petteri

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Ahola, Tuuli Marjatta
Lehtonen, Jonna Kristiina

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus
Rauäng, Joonas Alfred Johannes

Tervetuloa opiskelemaan!

Opiskelijaksi valituille on postitettu valintakirje.

Huomaa, että tämä opiskelupaikka täytyy vahvistaa viimeistään 29.6.2017.

Valintakirjeen sisältö :
1.Opetushallituksen päätös opiskelijaksi ottamisesta
2.Valintapäätöksen liite,  joka sisältää ohjeet opiskelun aloittamisesta (esimerkiksi aloituspäivä ja kellonaika)
3.Opiskelupaikan vahvistamislomake. Tällä lomakkeella otat opiskelupaikkasi vastaan. Samalla lomakkeella voit hakea myös asuntolapaikkaa.
4.Suostumus tietojen luovuttamiseen lomake
5.Lääkehoito-ohje
6.Erityisruokavaliokysely
7.Taustatietoja opiskeluun ja asumiseen
8.Palautuskuori (postimaksu maksettu). Palauta tässä palautuskuoressa Luoviin Opiskelupaikan vahvistamislomake ja muut edellä mainitut lomakkeet täytettynä viimeistään 29.6.2017.

Lisäksi lähetä meille myös

9. Kopio peruskoulun päättötodistuksesta, ellet ole toimittanut sitä jo Luoviin aikaisemmin.

Tutustu opiskelijan oppaaseen täällä.

Opiskelijavalinnan kriteerit

Ammatillisen peruskoulutuksen opiskelijavalinnassa huomioidaan hakijat, jotka tarvitsevat opinnoissaan ja työllistymisessään erityistä tukea, ohjausta ja neuvontaa.

Erityisen tuen tarpeita ovat esimerkiksi terveydelliset syyt, vamma, sairaus, oppimisvaikeudet tai sosiaaliset syyt. Valinnassa huomioidaan lisäksi hakijan opiskeluvalmius sekä soveltuvuus haettavaan koulutukseen. Valinnassa ovat ensisijaisia nuoret, ilman ammatillista tutkintoa olevat hakijat.

Maahanmuuttajataustaiset hakijat, joilla on erityisen tuen tarve, voivat hakea Luoviin, mikäli heillä on riittävä suomenkielen taito. Valintahaastattelujen yhteydessä tehdään tarvittaessa kielikoe. Erityisopetuksen tarvetta kuvaavaksi liitteeksi käy maahanmuuttoviranomaisen lausunto erityisen tuen tarpeesta. Katso liitteiden ohjeistus hakuohjeet-sivulta.

Opiskelijavalinnan tueksi voidaan järjestää haastattelu, koulutuskokeilu tai valintakurssi sekä tarvittaessa soveltuvuustehtävä.

Lisätietoja opiskelijavalintaan liittyen: Luovin hakutoimisto, puh. 040 319 3352 tai hakutoimisto(a)luovi.fi.

Hei! Kuulisimme mielellämme palautteesi sivustostamme, jotta voimme palvella jatkossa entistä paremmin.

Miten arvioisit Luovi.fi -sivuston käyttökokemuksesi?

  • Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.