Joensuu

Joensuun toimipiste sijaitsee Tulliportinkadulla Riverian kanssa samalla alueella. Toimipisteessä järjestetään Tulliportinkadulla ja Peltolankadulla ammatilliseen perustutkintoon johtavaa koulutusta.

Joensuun toimipisteen työvuosi alkoi 6.8.2019 ja päättyy eri koulutusaloilla eri aikaan kesäkuussa 2020. Työvuoden vapaajaksot vaihtelevat koulutusaloittain.

Syysloma vk 42: 14.-20.10.2019
Joululoma 21.12.2019 – 6.1.2020
Talviloma vk 10: 2.-8.3.2020

Opiskelijoilla on lisäksi itsenäisen opiskelun päiviä perjantaina 13.9.2019, perjantaina 22.11.2019 ja perjantaina 24.4.2020.

Kysy lisää opiskelusta, koulutuksista ja tutustumiskäynnistä:

  • Koulutuspäällikkö Suvi Mutanen, puh. 040 319 3209, suvi.mutanen(a)luovi.fi
  • Koulutuspäällikkö Veijo Kurri, puh. 040 319 3760, veijo.kurri(a)luovi.fi
  • Opinto-ohjaaja Vesa Kostamo, puh. 040 319 3246, vesa.kostamo(a)luovi.fi

Ravintolat ja opiskelijaruokailu

Lounasruokailu on järjestetty Riverian opiskelijaravintolassa. Lounasruokailu on opiskelijalle ilmainen.

Ilmoita mahdollisesta erikoisruokavaliosta valintailmoituksen liitteenä olevalla kyselylomakkeella.

Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstö

Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstöön kuuluu mm. opintosihteereitä, opintoneuvojia, erityisohjaaja ja työhön valmentaja. He ovat tukenasi koko opiskeluaikasi mm. erilaisissa hyvinvointiisi liittyvissä asioissa. He myös osallistuvat opintopolkusi suunnitteluun ja toteutukseen yhteistyössä opettajien ja ohjaajien kanssa. Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstö tekee yhteistyötä myös lähiverkostojesi, kuten hoitavien ja kuntouttavien tahojen kanssa. Lue lisää Opiskeluhuoltosuunnitelmasta.

Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstön yhteystiedot löydät täältä.

SiunSote – Pohjois-Karjalan sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymä, opiskelupaikkakunnan kuraattori- ja psykologipalvelut

  • Koulukuraattori Heikki Argillander, puh. 013 330 5107, heikki.argillander(a)siunsote.fi
  • Psykologin aikoihin liittyvät asiat, johtava sosiaalityöntekijä, Eija Pennanen, puh. 013 330 52140, eija.pennanen(a)siunsote.fi

Opiskeluterveydenhuolto

  • Terveydenhoitaja Hanna-Kaisa Piitulainen, puh. 013 330 5202, hanna-kaisa.piitulainen(a)siunsote.fi
  • Psykologin aikoihin liittyvät asiat, johtava sosiaalityöntekijä, Eija Pennanen, puh. 013 330 52140, eija.pennanen(a)siunsote.fi

Lääkärin vastaanotolle ajanvaraus terveydenhoitajan kautta.

Hoitokäynnit

Opiskelijan kotiväki huolehtii nuoren terapia- ja muista hoitokäynneistä.
Mikäli on mahdollista, käyntiajat kannattaa sopia maanantaille ja perjantaille, silloin poissaoloa koulusta tulee mahdollisimman vähän. Ammattiopistolla ei ole mahdollista järjestää kuljetuksia tai saattamisia.

Hei! Kuulisimme mielellämme palautteesi sivustostamme, jotta voimme palvella jatkossa entistä paremmin.

Miten arvioisit Luovi.fi -sivuston käyttökokemuksesi?

  • Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.