Raahe

Ammattiopisto Luovin Raahessa opiskellaan osoitteessa Sovionkatu 4–6.

Järjestämme työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa koulutusta (TELMA).

Työvuosi 2021-2022

Työvuosi alkaa 3.8.2021 ja päättyy 17.6.2022.  Opiskelijoilla on lomia, vapaajaksoja ja yksittäisiä vapaapäiviä:

  • Vapaapäivä maanantaina 13.9.2021
  • Vapaajakso 20. – 24.9.2021 (viikko 38)
  • Syysloma 25. – 29.10.2021 (viikko 43)
  • Itsenäisyyspäivä 6.12.2021
  • Joululoma 20.12.2021 – 2.1.2022 (viikot 51 ja 52)
  • Loppiainen 6.1.2022
  • Vapaapäivä maanantaina 7.2.2022
  • Talviloma 7. – 11.3.2022 (viikko 10)
  • Vapaajakso 11. – 14.4.2022 (viikko 15)
  • Pääsiäinen 15.4. – 18.4.2022
  • Helatorstai 26.5.2022
  • Kesäkatko 20.6.2022 – 31.7.2022 (viikot 25-30)

Työpäivät taulukkona löytyy tästä linkistä: Työpäivät Raahe

Tule tutustumaan Raaheen

Voit tutustua Ammattiopisto Luovi Raaheen ja koulutuksiimme tarkemmin, ennen kuin haet opiskelemaan. Voit sopia vierailukäynnin tai hakea tutustumisjaksolle.

Kysy lisää:

Katriina Koistinen, Ammatillinen erityisopettaja, 040 319 3325, katriina.koistinen@luovi.fi

Hae opiskelemaan

Voit hakea opiskelijaksi Luoviin kahdella eri tavalla:

  • jatkuvassa haussa ympäri vuoden
    • jatkuvan haun valintakokoukset pidetään seuraavasti
      • syksyllä 2021: 17.8., 7.9., 7.10., 9.11., 7.12.
      • keväällä 2022: 11.1., 8.2., 15.3., 19.4.
  • kevään yhteishaussa

Mitä Raahessa voi opiskella?

Raahessa järjestetään työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa koulutusta (TELMA).

Tutustu tarkemmin ja hae opiskelemaan!

Palvelumme opiskelijoille

Ravintolat ja opiskelijaruokailu

Opiskelijoille tarjotaan maksuton lounas koulupäivinä. Ruokailu on järjestetty Ravintola Kreivin Ajassa. Erityisruokavaliot huomioidaan opiskelijaruokailussa. Mikäli sinulla on lääkärin määräämä erityisruokavalio, ota yhteyttä oman ryhmäsi ohjaajaan.

Opiskeluhyvinvointi ja opintotoimisto

Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstöön kuuluvat esimerkiksi opintoneuvoja, opinto-ohjaaja ja opintosihteerit. He ovat tukenasi koko opiskeluaikasi muun muassa erilaisissa hyvinvointiisi liittyvissä asioissa. He myös osallistuvat opintopolkusi suunnitteluun ja toteutukseen yhteistyössä opettajien ja ohjaajien kanssa.

Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstö tekee yhteistyötä myös lähiverkostojesi, kuten hoitavien ja kuntouttavien tahojen kanssa.

  • Opintoneuvoja Johanna Eskola, 040 319 3553, johanna.eskola@luovi.fi
  • Koulutuspäällikkö Tarja Linna, 040 319 3302, tarja.linna@luovi.fi
  • Opinto-ohjaaja Annaliisa Järvikivi, 040 319 3892, annaliisa.jarvikivi@luovi.fi
  • Opiskeluhyvinvointipäällikkö Annika Kontu, 040 319 3233, annika.kontu@luovi.fi
  • Opintosihteeri Katja Hietala, 040 319 3340, katja.hietala@luovi.fi
  • Opintosihteeri Katja Juvani, 040 319 3544, katja.juvani@luovi.fi

Opiskeluterveydenhuolto

Opiskeluterveysasema

Raahen terveysasema Rantakatu 4, 92100 Raahe, 08 849 111. Terveydenhoitaja Tiina Sallinen, 044 439 4619, tiina.sallinen@ras.fi

Hoitokäynnit

Opiskelijan lähiverkosto huolehtii nuoren terapia- ja muista hoitokäynneistä.

Ota yhteyttä

Haluatko jutella lisää opiskelusta Raahessa? Voit myös sopia tutustumiskäynnin tai hakea meille koulutuskokeiluun. Ota yhteyttä!

Kysy lisää opiskelusta ja hakemisesta

Katriina Koistinen
Opettaja
040 319 3325
katriina.koistinen@luovi.fi

Johanna Eskola
Opintoneuvoja
040 319 3553
johanna.eskola@luovi.fi

Kaisa Posti
Opinto-ohjaaja
040 319 3043
kaisa.posti@luovi.fi

Luovin haku- ja neuvontapalvelut
Palvelemme maanantaista torstaihin kello 9.00–15.00 ja perjantaisin kello 9.00–14.00.
040 319 3000
info@luovi.fi

Tulevat tapahtumat

Ammattiopisto Luovi Raahe

Ammattiopisto Luovi Raahe
Sovionkatu 4–6
92100 Raahe

Koulutusjohtaja
Tarja Jalkanen
040 319 3656
tarja.jalkanen@luovi.fi