Kajaani

Meillä Kajaanissa voit opiskella ammatillista perustutkintoon johtavaa koulutusta, ammatilliseen koulutukseen valmentavaa koulutusta (VALMA) sekä työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa koulutusta (TELMA).

Toimimme osoitteessa Opintie 3, OPPI 4, 87100 Kajaani. Huom! Käynti pihaan Kuntokadun ja Ketunpolun risteyksestä.

Tärkeää tietoa työvuoden alkaessa

Työvuosi Kajaanin toimipisteessä on 4.8.2020–18.6.2021. Lomat ja vapaapäivät ovat näinä ajankohtina:

  • Vapaapäivä 7.9.2020
  • Syysloma 12.–16.10.2020 (viikko 42)
  • Vapaajakso 16.–20.11.2020 (viikko 47)
  • Joululoma 21.12.2020–3.1.2021
  • Loppiainen 6.1.2021
  • Talviloma 8.–12.3.2021 (viikko 10)
  • Pääsiäinen 2.–5.4.2021
  • Vapaajakso 6.–9.4.2021 (viikko 14)
  • Vapaapäivä 23.4.2021
  • Helatorstai 13.5.2021
  • Vapaapäivä 14.5.2021

Katso oman ryhmäsi tarkat opiskelupäivät ja vapaajaksot tästä taulukosta.

Tule tutustumaan Kajaaniin

Voit tutustua Kajaanin yksikköön ja koulutuksiimme tarkemmin, ennen kuin haet opiskelemaan. Voit sopia vierailukäynnin, hakea tutustumisjaksolle tai hakea koulutuskokeiluun.

Kysy lisää:

Tanja Leinonen, Ohjaaja, 040 319 3815, tanja.leinonen@luovi.fi

Mitä Kajaanissa voi opiskella?

Toimipisteessä järjestetään ammatilliseen perustutkintoon johtavaa koulutusta, ammatilliseen koulutukseen valmentavaa koulutusta (VALMA) sekä työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa koulutusta (TELMA).

Tutustu tarkemmin ja hae opiskelemaan!

Palvelumme opiskelijoille

Opiskelijaruokailu

Opiskelijoille tarjotaan maksuton lounas koulupäivinä. Erityisruokavaliot huomioidaan opiskelijaruokailussa. Mikäli sinulla on lääkärin määräämä erityisruokavalio, ota yhteyttä omaan luokanvalvojaasi.

Opiskeluhyvinvointi ja opintotoimisto

Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstöön kuuluu esimerkiksi opintosihteereitä, opintoneuvojia ja työhönvalmentaja. He ovat tukenasi koko opiskeluaikasi muun muassa erilaisissa hyvinvointiisi liittyvissä asioissa. He myös osallistuvat opintopolkusi suunnitteluun ja toteutukseen yhteistyössä opettajien ja ohjaajien kanssa. Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstö tekee yhteistyötä myös lähiverkostojesi, kuten hoitavien ja kuntouttavien tahojen kanssa. Lue lisää Opiskeluhuoltosuunnitelmasta.

  • Opintoneuvoja Katri Rahko,040 319 3140, katri.rahko@luovi.fi
  • Koulutuspäällikkö Katja Holanti, 040 319 3077, katja.holanti@luovi.fi
  • Opinto-ohjaaja Kaisa Posti, 040 319 3043, kaisa.posti@luovi.fi
  • Opintosihteeri Katja Hietala, 040 319 3340, katja.hietala@luovi.fi
  • Opintosihteeri Katriina Koistinen, 040 319 3544, katriina.koistinen@luovi.fi

Opiskeluterveysasema

Kainuun maakunta-kuntayhtymä, Opiskelijaterveysyksikkö Vital. Käyntiosoite Ketunpolku 1 (Taito 1), 87100 Kajaani.

Terveydenhoitaja Ira Hyttinen, ira.hyttinen@kainuu.fi, 044 7974 894. Puhelintunti maanantaista perjantaihin kello 11.30−12.15. Vastaanotto ilman ajanvarausta maanantaista perjantaihin kello 7.45−9.30.

Kuraattori Ulla Luukinen, ulla.luukinen@kainuu.fi, 044 7100 376

Kysy lisää

Haluatko jutella lisää opiskelusta Kajaanissa? Voit myös sopia tutustumiskäynnin tai hakea meille koulutuskokeiluun. Ota yhteyttä!

Kysy lisää opiskelusta ja hakemisesta

Katja Holanti
Koulutuspäällikkö
040 319 3077
katja.holanti@luovi.fi

Kaisa Posti
Opinto-ohjaaja
040 319 3043
kaisa.posti(a)luovi.fi

Hakemiseen liittyvissä asioissa sinua palvelee myös Luovin haku- ja neuvontapalvelut: info@luovi.fi, 040 319 3000.

Tulevat tapahtumat

Kajaanin yksikkö

Ammattiopisto Luovi
Kajaanin toimipiste
Opintie 3, OPPI 4
87100 Kajaani

Huom! Käynti pihaan Kuntokadun ja Ketunpolun risteyksestä.

Yksikönjohtaja
Tarja Jalkanen
040 319 3656
tarja.jalkanen@luovi.fi