Kajaani

Meillä Kajaanissa voit opiskella ammatillista perustutkintoon johtavaa koulutusta, tutkintokoulutukseen valmentavaa koulutusta (TUVA) sekä työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa koulutusta (TELMA).

Toimimme osoitteessa Opintie 3, OPPI 4, 87100 Kajaani. Pihaan kuljetaan Kuntokadun ja Ketunpolun risteyksestä.

Syksyn aloitus Luovi Kajaanissa 2022

Opinnot alkavat keskiviikkona 3.8.2022 kello 8.00 osoitteessa Opintie 3, OPPI 4, 87100 Kajaani.

Työvuosi 2022-2023

Työvuosi alkaa 3.8.2022 ja päättyy 16.6.2023. Opintotuen saajilla työvuosi päättyy 19.6.2023.

Opiskelijoilla on vapaapäiviä, vapaajaksoja ja lomia seuraavasti:

  • Torstai 1.9. ja perjantai 2.9. vapaapäivä
  • Vapaaviikko on viikolla 38 eli 19.9.-25.9.
  • Syysloma on viikolla 42 eli 17.10.-23.10.
  • Maanantai 5.12. ja tiistai 6.12. vapaapäivä ja Itsenäisyyspäivä
  • Joululoma on ajalla 16.12.2022-1.1.2023. Opintotuen saajilla joululoma alkaa 19.12.
  • Perjantai 6.1. Loppiainen
  • Perjantai 3.2. vapaapäivä
  • Talviloma on viikolla 10 eli 6.3.-12.3.
  • Perjantai 7.4. ja maanantai 10.4. Pääsiäinen
  • Vapaaviikko on viikolla 18 eli 1.5.-7.5.
  • Torstai 18.5. ja perjantai 19.5. Helatorstai ja vapaapäivä

Tule tutustumaan Kajaaniin

Voit tutustua Ammattiopisto Luovi Kajaaniin ja koulutuksiimme tarkemmin, ennen kuin haet opiskelemaan. Voit sopia vierailukäynnin, hakea tutustumisjaksolle tai hakea koulutuskokeiluun.

Kysy lisää:

Ohjaaja Tanja Leinonen, 040 319 3815, tanja.leinonen@luovi.fi

Hae opiskelemaan

Voit hakea opiskelijaksi Luoviin kahdella eri tavalla:

  • jatkuvassa haussa ympäri vuoden. Seuraava jatkuvan haun valintakokous pidetään 6.9.2022
  • kevään yhteishaussa

Mitä Kajaanissa voi opiskella?

Kajaanissa järjestetään ammatilliseen perustutkintoon johtavaa koulutusta, tutkintokoulutukseen valmentavaa koulutusta (TUVA) sekä työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa koulutusta (TELMA).

Tutustu tarkemmin ja hae opiskelemaan!

Opiskelijaruokailu

Opiskelijoille tarjotaan maksuton lounas koulupäivinä. Erityisruokavaliot huomioidaan opiskelijaruokailussa. Mikäli sinulla on lääkärin määräämä erityisruokavalio, ota yhteyttä oman ryhmän ohjaajaasi.

Opiskeluhyvinvointi ja opintotoimisto

Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstöön kuuluu esimerkiksi opintoneuvoja, opinto-ohjaaja ja opintosihteeri. He ovat tukenasi koko opiskeluaikasi muun muassa erilaisissa hyvinvointiisi liittyvissä asioissa. He myös osallistuvat opintopolkusi suunnitteluun ja toteutukseen yhteistyössä opettajien ja ohjaajien kanssa. Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstö tekee yhteistyötä myös lähiverkostojesi, kuten hoitavien ja kuntouttavien tahojen kanssa. Lue lisää Opiskeluhuoltosuunnitelmasta.

  • Opintoneuvoja Marjo Liikanen, 040 319 3911, marjo.liikanen@luovi.fi
  • Koulutuspäällikkö Katja Holanti, 040 319 3077, katja.holanti@luovi.fi
  • Opinto-ohjaaja Kaisa Posti, 040 319 3043, kaisa.posti@luovi.fi
  • Opintosihteeri Katja Hietala, 040 319 3340, katja.hietala@luovi.fi

Opiskeluterveysasema

Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymä, Opiskeluterveydenhuolto Vital. Käyntiosoite on Ketunpolku 1 (Tieto 1), 87100 Kajaani.

Terveydenhoitaja on Päivi Haverinen, paivi.m.haverinen@kainuu.fi, 044 797 4894. Terveydenhoitajan soittoaika on  maanantaista perjantaihin kello 7.30-8.00 ja kello 12.00-13.00.

Kuraattori on Ulla Luukinen, ulla.luukinen@kainuu.fi, 044 710 0376.

Psykologi on Anne Turunen, anne.turunen@kainuu.fi, 0447970591.

Kysy lisää

Haluatko jutella lisää opiskelusta Kajaanissa? Voit myös sopia tutustumiskäynnin tai hakea meille koulutuskokeiluun. Ota yhteyttä!

Kysy lisää opiskelusta ja hakemisesta

Marjo Liikanen
Opintoneuvoja
040 319 3911
marjo.liikanen@luovi.fi

Katja Holanti
Koulutuspäällikkö
040 319 3077
katja.holanti@luovi.fi

Luovin haku- ja neuvontapalvelut
Palvelemme maanantaista torstaihin kello 9.00-15.00 ja perjantaisin kello 9.00-14.00.
040 319 3000
info@luovi.fi

Tulevat tapahtumat

Yhteystiedot

Ammattiopisto Luovi Kajaani
Opintie 3, OPPI 4
87100 Kajaani

Pihaan kuljetaan Kuntokadun ja Ketunpolun risteyksestä.

Koulutusjohtaja
Tarja Jalkanen
040 319 3656
tarja.jalkanen@luovi.fi