Kajaani

Meillä Kajaanissa voit opiskella ammatillista perustutkintoon johtavaa koulutusta, ammatilliseen koulutukseen valmentavaa koulutusta (VALMA) sekä työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa koulutusta (TELMA).

Toimimme osoitteessa Opintie 3, OPPI 4, 87100 Kajaani. Huom! Käynti pihaan Kuntokadun ja Ketunpolun risteyksestä.

Tärkeää tietoa työvuoden alkaessa

Työvuosi Kajaanissa on 4.8.2020–18.6.2021. Lomat ja vapaapäivät ovat näinä ajankohtina:

  • Vapaapäivä 7.9.2020
  • Syysloma 12.–16.10.2020 (viikko 42)
  • Vapaajakso 16.–20.11.2020 (viikko 47)
  • Joululoma 21.12.2020–3.1.2021
  • Loppiainen 6.1.2021
  • Talviloma 8.–12.3.2021 (viikko 10)
  • Pääsiäinen 2.–5.4.2021
  • Vapaajakso 6.–9.4.2021 (viikko 14)
  • Vapaapäivä 23.4.2021
  • Helatorstai 13.5.2021
  • Vapaapäivä 14.5.2021

Katso oman ryhmäsi tarkat opiskelupäivät ja vapaajaksot.

Tule tutustumaan Kajaaniin

Voit tutustua Ammattiopisto Luovi Kajaaniin ja koulutuksiimme tarkemmin, ennen kuin haet opiskelemaan. Voit sopia vierailukäynnin, hakea tutustumisjaksolle tai hakea koulutuskokeiluun.

Kysy lisää:

Tanja Leinonen, Ohjaaja, 040 319 3815, tanja.leinonen@luovi.fi

Hae opiskelemaan

Voit hakea opiskelijaksi Luoviin kahdella eri tavalla:

  • jatkuvassa haussa ympäri vuoden
  • kevään yhteishaussa 23.2.–7.4.2021.

Mitä Kajaanissa voi opiskella?

Kajaanissa järjestetään ammatilliseen perustutkintoon johtavaa koulutusta, ammatilliseen koulutukseen valmentavaa koulutusta (VALMA) sekä työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa koulutusta (TELMA).

Tutustu tarkemmin ja hae opiskelemaan!

Palvelumme opiskelijoille

Opiskelijaruokailu

Opiskelijoille tarjotaan maksuton lounas koulupäivinä. Erityisruokavaliot huomioidaan opiskelijaruokailussa. Mikäli sinulla on lääkärin määräämä erityisruokavalio, ota yhteyttä omaan luokanvalvojaasi.

Opiskeluhyvinvointi ja opintotoimisto

Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstöön kuuluu esimerkiksi opintosihteereitä, opintoneuvojia ja työhönvalmentaja. He ovat tukenasi koko opiskeluaikasi muun muassa erilaisissa hyvinvointiisi liittyvissä asioissa. He myös osallistuvat opintopolkusi suunnitteluun ja toteutukseen yhteistyössä opettajien ja ohjaajien kanssa. Opiskeluhyvinvoinnin henkilöstö tekee yhteistyötä myös lähiverkostojesi, kuten hoitavien ja kuntouttavien tahojen kanssa. Lue lisää Opiskeluhuoltosuunnitelmasta.

  • Opintoneuvoja Katri Rahko,040 319 3140, katri.rahko@luovi.fi
  • Koulutuspäällikkö Katja Holanti, 040 319 3077, katja.holanti@luovi.fi
  • Opinto-ohjaaja Kaisa Posti, 040 319 3043, kaisa.posti@luovi.fi
  • Opintosihteeri Katja Hietala, 040 319 3340, katja.hietala@luovi.fi
  • Opintosihteeri Sanna Vänskä, 040 319 3544, sanna.vanska@luovi.fi

Opiskeluterveysasema

Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymä, Opiskeluterveydenhuolto Vital. Käyntiosoite on Ketunpolku 1 (Taito 1), 87100 Kajaani.

Terveydenhoitaja on Anne Lahti, anne.lahti@kainuu.fi, 044 797 4894. Terveydenhoitajan soittoaika on  maanantaista perjantaihin kello 7.30-8.00 ja kello 12.00-13.00.

Kuraattori on Ulla Luukinen, ulla.luukinen@kainuu.fi, 044 710 0376.

Kysy lisää

Haluatko jutella lisää opiskelusta Kajaanissa? Voit myös sopia tutustumiskäynnin tai hakea meille koulutuskokeiluun. Ota yhteyttä!

Kysy lisää opiskelusta ja hakemisesta

Katja Holanti
Koulutuspäällikkö
040 319 3077
katja.holanti@luovi.fi

Kaisa Posti
Opinto-ohjaaja
040 319 3043
kaisa.posti(a)luovi.fi

Luovin haku- ja neuvontapalvelut
Palvelemme maanantaista torstaihin kello 9.00–15.00 ja perjantaisin kello 9.00–14.00.
040 319 3000
info@luovi.fi

Tulevat tapahtumat

Yhteystiedot

Ammattiopisto Luovi Kajaani
Opintie 3, OPPI 4
87100 Kajaani

Huom! Käynti pihaan Kuntokadun ja Ketunpolun risteyksestä.

Koulutusjohtaja
Tarja Jalkanen
040 319 3656
tarja.jalkanen@luovi.fi