Kevään 2019 opintopolun haku

Haku Luovissa syksyllä 2019 alkavaan Vaativan erityisen tuen perusteella järjestettävään ammatilliseen koulutukseen on opintopolku.fi -palvelussa 13.3.-3.4.2019. Tämä haku on suunnattu ensisijaisesti opinnoissaan vaativaa erityistä tukea tarvitseville hakijoille, jotka ovat juuri päättäneet peruskoulun, kymppiluokan tai ammatilliseen koulutukseen valmentavan koulutuksen.

Ammattiopisto Luovi, opiskelijaksi valitut, kevään haku

Julkaisemme niiden opiskelijaksi valittujen nimet, ketkä ovat antaneet luvan julkaisuun. Opiskelupaikka otetaan vastaan 27.6.2019 mennessä joko sähköisesti tai oppilaitoksen vahvistamislomakkeella. Kaikille valituille postitetaan valintakirje, jossa on ohje opiskelupaikan vastaanottamisesta. Valitsematta tai varasijalla jääneille postitetaan myös kirje valinnan tuloksista. Onnea opiskelijaksi valituille!

Yksikkö tai toimipiste ja koulutus
Alavuden yksikkö
Taideteollisuusalan perustutkinto
Pasanen, Jeremias Perttu
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Anslin, Jorma Kalevi
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Hokkanen, Janne Olavi
Ojaniemi, Nicolas Sebastian
Pakka, Markus Sakari
Sundqvist, Markus Oiva Tapani
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Bogatenko, Andrey
Kalliojärvi, Hannes Heikki Tapani
Kauppinen, Rasmus Samu Antero
Kaura, Anni Emilia
Kämäräinen, Tuomas Jan Kristian
Lanamäki, Karita Elise Katariina
Myllymäki, Juho Urho Gabriel
Mäntylä, Antti Matias
Nevala, Miro Sakari Armas
Paloniemi, Mikael Jaakko Elmeri
Rantakytö, Eveliina Tuulia
Takanen, Eetu Valtteri Jarinpoika
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Tuomela, Akseli Aukusti

Kokkolan toimipiste
Puuteollisuuden perustutkinto
Niemi, Samu Petteri
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Kerola, Kasperi Tuomas
Kotisaari, Elisa Anneli
Niemi, Meeri Katariina
Tuikkanen, Tino Matias
Valjus, Eveliina Saga Inkeri
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Ojala, Edith-Cecilia Alexandra
Taivassalo, Juho Oiva Aleksi

Reisjärven toimipiste
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Laine, Eetu Valtteri
Paavola, Janne Sakari

Seinäjoen toimipiste
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Grönstrand, Rikhard Henrik
Matea, Nabil Hamed Naji
Logistiikan perustutkinto
Huhtala, Tommi Johannes
Ollikainen, Miko Matias
Romar, Tomi Matias
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Aila, Joona Eino Mikael
Haapasaari, Niki Kristian
Niemelä, Nea Maria Katariina
Nieminen, Saara Emilia Tuulia
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Karjalainen, Saku Voitto
Ketola, Tuomas Jaakko Oskari
Lepistö, Jiri Markus
Peltola, Anu Helena
Virtanen, Jan-Markus Mikael

Vaasan toimipiste
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Hirvonen, Henna Sofia
Valta, Henri Jaakko Mikael
Vuorinen, Riitta Marleena
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Haimi, Aleksi
Heino, Fanny Helmi Eveliina
Karjalainen, Ruut Viena Vanamo
Koskela, Arttu Sakari
Kuula, Tuomas Miko Magnus
Lukkarila, Sini Marja
Mäkinen, Vilma Aino Amanda
Toivainen, Lotta Maria

Helsingin yksikkö
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Bagtir, Roni
Hirsi, Ahmednur Abduqaadir
Holst, Milja Maarit
Jama, Maryam Abdiaziz
Keinänen, Janina Jenny Janette
Lindholm, Ariel Erik
Marttinen, Tuomas Tapio
Miettinen, Max Nikolai
Muhonen, Elli Ilona
Pehkonen, Antti Samuel
Pitkänen, Eemil Joona Juhani
Puskala, Jere Petteri Wilhelm
Liiketoiminnan perustutkinto
Haydari, Navid
Pennanen, Venla Maria
Romakkaniemi, Savanna Ada Maria
Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto
Nikkari, Eino Juhani
Pohjolainen, Onni Olavi Johannes
Popov, Daniil
Vento, Ronja Kristiina
Virtanen, Jesper Niklas

Liperin yksikkö
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Kaksonen, Ville Valtteri
Karttunen, Kiitta Lalla-Ludvika
Kirkanen, Janika Emilia
Makkonen, Niko Pekka
Marttila, Elmo Juhani
Nevalainen, Jasper Julius
Seppänen, Otto Markus
Toropainen, Noora Henriikka
Zhou, Shun
Logistiikan perustutkinto
Hiltunen, Juho Olavi
Sahlman, Eino Antero
Wali, Abdul Rahman Omar
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Härkönen, Miro Oskari
Kettunen, Miika Kristian
Ratilainen, Suvi Juuli Manjeena
Rakennusalan perustutkinto
Piirainen, Venla Sara Maria
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Eronen, Pekka Ville Verneri
Hyvönen, Heta Eveliina
Liuska, Leevi Esa Joonatan
Määttä, Salla Janette
Seppänen, Joonas Mikael

Imatran toimipiste
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Heiskanen, Joel Patrik
Leinonen, Joona Eetu Valtteri
Rönty, Jari Petteri
Rönty, Niko Aleksi
Väisänen, Patric Sebastian Olavi
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Hartikainen, Ville Markus Kristian

Joensuun toimipiste
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto
Möttönen, Miikka Matias

Kuopion toimipiste
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Helisalmi, Sami Santeri
Hyvönen, Nico Peter Sakari
Korhonen, Neea Noora Eveliina
Liimatainen, Sofia Kristiina
Miettinen, Mira Jenna Elinda
Mikkonen, Niina Johanna
Moilanen, Ella Julia
Rannanpää, Nuutti-Elmeri
Logistiikan perustutkinto
Karinkanta, Otto Petteri
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Grönfors, Rainer Allan Valdemar
Heikkinen, Niko Petteri
Vainik, Lassi Alexandr
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Koskensalo, Heikki Eerikki

Lappeenrannan toimipiste
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Kulju, Niilo Veikko Juhani
Manninen, Meri Maria Susanna
Pullola, Oskari Armas
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Koikkalainen, Eetu Kasperi
Silvennoinen, Joona Olli Albert

Muhoksen yksikkö
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Keisu, Joonas Herman
Koskela, Meri-Tuuli Annikki
Mikkonen, Jere Petteri Kristian
Pratskonen, Lauri Kristian
Salolahti, Arttu Jalmari
Similä, Milja Johanna Juulia
Tapani, Jarmo Matias
Autoalan perustutkinto
Kerimaa, Rasmus Samuli
Mikkonen, Ossi Jaakko
Ritokangas, Jonne Oskar
Ruuskanen, Sami Einari
Logistiikan perustutkinto
Ilola, Toni Aleksi
Martikkala, Toni Antero Mikael
Mehtälä, Sakari Johannes
Nauska, Osmo Ahti Aleksanteri
Niskanen, Tuukka Niko Henrikki
Savén, Pekka Juhani
Suutari, Jesse Niclas
Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto
Alakärppä, Eetu Samuel
Kujala, Ilari Tapio
Pyrrö, Pong Kaapo Puthipong
Maatalousalan perustutkinto
Antila, Eetu Iisakki
Venäläinen, Toni Pether Michael
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Laurila, Reeta Lea Birgitta
Rakennusalan perustutkinto
Laurila, Janne Oskari
Lumijärvi, Eetu Ossi Ensio
Mäkelä, Misa Verneri
Raappana, Asser Johannes
Tikkanen, Otto Jalmari
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Halonen, Katriina Olivia
Marttinen, Milla Piritta Kaarina
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Ekonkari, Akseli Johannes

Kajaanin toimipiste
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Komulainen, Krista Janette
Tuhkanen, Joel Jesperi
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Leinonen, Jaakko Elias
Oikarinen, Topi Juhani Vilhelm
Saari, Reetta Aliisa
Vattulainen, Kimmo Tapani
Väyrynen, Lauri Heikki Verneri

Limingan toimipiste
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Backman, Iikka Antero
Järvelä, Timo Valtteri
Rehula, Roosa Maria
Schroderus, Edvard Mikael
Autoalan perustutkinto
Hintsala, Tuomas Samuel
Kannisto, Aleksi Esa Samuel
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Heidari, Noor Ali

Raahen toimipiste
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Sivula, Hugo Benjamin

Ammattiopisto Luovi, Oulun yksikkö
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Aaltonen, Jimi Oskari
Ataii, Morteza
Holappa, Tiina Emilia
Karppinen, Henna Eveliina
Koskinen, Tuukka Matias
Luttinen, Eetu Tapani
Märsy, Jaakko Johan Eerik
Nikkilä, Joona Topi Valtteri
Olamba N’Djeka, Marie-Helene
Pekkala, Oskari Henrik
Pirkola, Jere Roope Mikael
Ratilainen, Laura Ulla Maria
Sarala, Maria Leena
Tuomaala, Niko Juhani
Elintarvikealan perustutkinto
Marttila, Jenna Roosa Emilia
Tervo, Meiju Lauriina
Väänänen, Sinna Emilia Annikki
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto
Sorvari, Niko Petteri
Liiketoiminnan perustutkinto
Bräysy, Tiia Emilia
Haddington, Isak Eino Aukusti
Hautala, Ella Kiia Camilla
Karhumaa, Sonja Talvikki
Laakko, Juho Patrik
Millaskangas, Noora Mari-Anne
Palosaari, Felix Samuel Benjamin
Siliämaa, Paulus Antero
Valentin, Richard Allan
Valikainen, Nea-Noora Eveliina
Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto
Hannula, Niko Juho Valtteri
Huotari, Iina Juuli Jessika
Taskila, Milka Aino Emilia
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Ibrahimi, Naxhije
Keränen, Minerva Emilia
Puuteollisuuden perustutkinto
Jussila, Henri Tapani Mikael
Nissilä, Simeon Sebastian
Pasma, Pekka Johannes
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Lauronen, Veera Katariina
Pehkonen, Tanja Jenni Maria
Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto
Alanko, Roope Oskari
Kela, Jaakko Elias
Lapinlampi, Joona Matias
Palin, Mikko Henrik
Perunka, Max Ville Petrus
Prittinen, Jussi Oskari
Sankala, Rasmus Veli Valtteri
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Lehtosaari, Joonas Matti Mikael
Nissilä, Klaus Mikael
Nylund, Jere-Mattias Robert
Penttilä, Joni Juhani
Pernu, Juulia Emilia
Potila, Teemu Tapani
Raappana, Nuutti Johannes
Saukko, Inka Katariina

Rovaniemen toimipiste
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Väärälä, Jonna Susanna
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Jokimäki, Sara Katariina
Nikkari, Aleksi Petri Mikael

Tornion toimipiste
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Mohammadi, Shayan
Taipalus, Miro Mikael
Ämmälä, Aleksi Lauri Olavi
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Kokkinen, Valtteri Väinö Mikael
Kuula, Eetu Samuli
Tervahauta, Kirsi Johanna
Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
Koivumaa, Anton Aleksanteri
Kopola, Milla Aino Maarit
Smeds, Olli Eemeli

Ammattiopisto Luovi, Tampereen yksikkö
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
Anttila, Elsa Ada-Sofia Selinda
Arvola, Jani Markus Nikolai
Hassinen, Anniina Hilla Maria
Heimola, Gabriel Augusto
Hupanen, Oona Maria Eveliina
Karilahti, Jimi Jonatan
Koukka, Mimmi Alexandra
Lehtinen, Jonna Emilia
Manderbacka, Ronja Elisabet
Tomann, Aki Mikael
Vainio, Senja Kanerva
Vainio, Solena Varpu
Varness, Daavid Benjamin
Autoalan perustutkinto
Alho, Aaro Evert Johannes
Armio, Jimi Hans Juhani
Haapanen, Micael Antton
Saarinen, Johanna Kristiina
Valkeinen, Jimi Jeremy
Virtanen, Aku Eemil
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Inkinen, Santtu Oskari
Kärkinen, Tapio Johannes
Koivisto, Samuel Alexanteri
Nurmilaukas, Janni Safiira
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Haakana, Sanna-Maarit Johanna
Huttunen, Jonna Hannele
Kuusisto, Vilma Saima Maria
Oksa, Saimi Esteri

Porin toimipiste
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto
Anttila, Santeri Sebastian
Hemmilä, Jonna Jasmin
Lindroos, Veeti Eemeli Olavi

——————————————————————————————-

Kevään haussa voi hakea opiskelemaan:

  • Ammatillista perustutkintoa
  • Ammatilliseen koulutukseen valmentavaa (VALMA)
  • Työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa (TELMA).

Hakulomake koulutuksiin on opintopolku.fi palvelun etusivulla. Hakijalla on mahdollisuus valita viisi hakutoivetta, jotka hän asettaa ensisijaisuusjärjestykseen. Hakulomakkeen lisäksi hakijan tulee liittää hakemukseen selvitys vaativan erityisopetuksen tarpeesta opinnoissa (korkeintaan vuoden vanha).

Kevään 2019 opiskelijavalinnan tärkeitä päivämääriä:

  • Hakemusten on oltava tallennettuna Opintopolussa viimeistään 3.4.2019 kello 15.00.
  • Hakemusten liitteet on toimitettava Luoviin 11.4.2019 mennessä. Liitteet postitetaan osoitteeseen Ammattiopisto Luovi, Hakutoimisto, PL 389, 90101 Oulu. Liitteet voi toimittaa myös sähköpostitse hakutoimisto(a)luovi.fi. Huom! Jos toimitat liitteitä sähköpostilla, on lähettäminen aina lähettäjän vastuulla.
  • Opiskelijavalinnat tehdään toukokuussa
    * 13.6. alkaen valintojen tulokset julkaistaan: kaikille hakijoille tulee postissa kirje valintojen tuloksista. Valituille tulee valintakirje liitteineen oppilaitoksesta ja valitsematta jääneille tuloskirje Opetushallituksesta.
    * Opiskelupaikka otetaan vastaan 27.6. mennessä palauttamalla oppilaitokseen vahvistamislomake liitteineen.
    * Jos hakija on täyttänyt hakemukseen sähköpostiosoitteen, tulokset tulevat myös sähköpostiin ja opiskelupaikan voi ottaa vastaan myös sähköpostissa olevan linkin kautta.
    * Palautettavat lomakkeet tulee aina palauttaa täytettynä oppilaitokseen.
    * Luovi.fi -sivustolla julkaistaan niiden opiskelijaksi valittujen nimet, ketkä ovat antaneet siihen luvan.
    * Mikäli hakija ei vastaanota paikkaa 27.6. mennessä, opiskelupaikka annetaan varasijalla seuraavana olevalle.
    * 16.8. saakka varasijat voimassa. Varasijalta hyväksyttäville opiskelijoille tulee tieto hakulomakkeella annettuun sähköpostiin sekä valintakirje oppilaitokselta.
    Onnea opiskelijavalintoihin 🙂

Opiskelijavalinta

Valmentavan koulutuksen ja ammatillisen perustutkintokoulutuksen opiskelijavalinnassa huomioidaan hakijat, jotka ovat oikeutettuja opinnoissaan ja työllistymisessään vaativaan erityiseen tukeen. Vaativan erityisen tuen tarve opinnoissa voi johtua esimerkiksi vaikeista oppimisvaikeuksista, terveydellisistä syistä, vammasta tai sosiaalisista syistä.

Toimita Ammattiopisto Luoviin kopiot liitteistä, jotka kertovat ajantasaisen tiedon erityisen tuen tarpeesta opinnoissasi.

Tällaisia liitteitä voivat olla esimerkiksi:

  • HOJKS (henkilökohtaisen opetuksen järjestämistä koskeva suunnitelma), HOKS tai siirto-HOJKS
  • opiskelua varten laadittu lääkärin B-lausunto tai psykologin lausunto
  • opinto-ohjaajan, erityisopettajan tai opiskeluhuollon henkilöstön lausunto
  • pedagoginen arvio
  • kuntoutus- tai palvelusuunnitelma
  • lausunto maahanmuuttajataustaisen hakijan erityisen tuen tarpeesta.

Liitä hakemukseesi kopiot myös:

  • perusopetuksen päättötodistuksesta
  • tutkintotodistuksista (kaikki tutkintotodistuksen sivut, myös takasivu)
  • opintosuoritusotteista / opintokorteista (kesken jääneet opinnot)
  • työtodistuksista.

Lisätietoja:

Luovin Hakutoimisto neuvoo ja ohjaa hakemiseen, opiskelijavalintaan ja opiskeluun liittyvissä asioissa. Ota yhteyttä puhelimitse, sähköpostitse tai chatissa.

hakutoimisto(a)luovi.fi, puh. 040 319 3352.

Opinto-ohjaaja Jaana Heikkinen: jaana.s.heikkinen(a)luovi.fi, puh. 040 319 3625.

Onnea opiskelijavalintoihin!

Seuraa opintopolku.fi-palvelua ja Luovin koulutuskalenteria.

 

Hei! Kuulisimme mielellämme palautteesi sivustostamme, jotta voimme palvella jatkossa entistä paremmin.

Miten arvioisit Luovi.fi -sivuston käyttökokemuksesi?

  • Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.